Okul Dönemi Çocuklarda Beslenme Danışmanlığı
Okul Dönemi Çocuklarda Beslenme Danışmanlığı

Okul Dönemi Çocuklarda Beslenme Danışmanlığı

Sağlıklı beslenme düzeninin sağlanmaması durumunda çocuğun okul başarısındaki düşüş ise kaçınılmazdır.Uzun bir yaz tatilinin ardından yeni dönemin başlaması ile okula adaptasyon hem çocuk hem de anne babalar için zor bir süreç olacaktır. Sağlıklı beslenme düzeninin sağlanmaması durumunda çocuğun okul başarısındaki düşüş ise kaçınılmazdır. Ancak basit birkaç önlemle, çocuğun beslenme programı yaz mevsimine göre daha iyi ayarlanıp, öğün düzeni tekrar sağlanabilir.

 

Süt, peynir, yumurta çocukların büyüme ve gelişmesinde en iyi kalite proteinleri içeren besinlerdir. Aynı zamanda içeriğindeki kalsiyum ile çocukların boy gelişimini sağlar.


• Yağlı tohumlardan ceviz kahvaltılarda olması gereken içeriğindeki yağ asitleri ile beyin gelişimine yardımcı bir besindir. Çocukların kahvaltılarında 2- 3 tam ceviz koymayı alışkanlık haline getirmek gerekir. Başlıca badem, fındık, ceviz olmak üzere yağlı tohumlar çocukların ara öğünlerinde kolaylıkla tüketilebilecek gıdalardır.


• Pekmez, bal, fındık ezmesi veya reçel de çocukların günlük enerjilerine katkıda bulunabilecek karbonhidratlı besinlerdir. Anemi oluşumunu önleyip, konsantrasyonu artırırlar.


• Sabah kahvaltısında içecek olarak yapılması gereken 2 sağlıklı tercih vardır. Bunlar taze sıkılmış meyve suları ve süttür. Çocuklarınıza kahvaltıda çay içme alışkanlığı kazandırmamak onun sağlığı açısından önemlidir.


• Çiğ sebzelerden domates, salatalık, maydanoz, biber gibi yeşillikler ile dilimlenmiş taze meyveler mutlaka kahvaltıda mevsimine uygun olarak bulundurulmalıdır. Vitamin ve minerallerin en önemli kaynakları sebze ve meyvelerdir.


• Kahvaltı öğününde her çocuğun 2- 3 dilim ekmek tüketmesi gerekir. Tahıllı ekmekler, cevizli, zeytinli ekmekler de çocukların büyümesine katkı sağlayan lif içeriğine sahip olup sağlıklı seçimler olarak tercih edilebilir.


• Bazen daha pratik olması açısından aynı zamanda çeşitlilik de sağlayarak çocuklara kahvaltılık gevrekler de verilebilir. Yanında taze sıkılmış meyve suyu veya taze dilimlenmiş meyve ya da ceviz, fındık koyulursa kahvaltı daha yeterli hale gelir.


• Sıkılmamaları ve çeşitlilik açısından çocuklara bazen kahvaltıda peynirli veya sebzeli gözleme, börek veya simit de verilebilir.

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014