Bireysel Beslenme Danışmanlığı
Bireysel Beslenme Danışmanlığı

Bireysel Beslenme Danışmanlığı

Obezite artık tüm dünyada bir sağlık sorunu olarak görülmektedir. Obezitenin gelişmesinde genetik etkenlerin ve bazı hastalıkların yanı sıra, çevresel faktörler de büyük rol oynamaktadır. Çevresel etkenler ve sosyal yaşantının, teknolojinin de gelişmesi ile birlikte insanları daha az harekete teşvik etmesi sonucunda obezite görülme sıklığı artar.


Obezite, beraberinde birçok hastalığa da davetiye çıkartmaktadır. Dolaşım sisteminin bozulması sonucu hipertansiyon, kan yağlarına olumsuz etkisi sonucu koroner arter hastalıkları ve gelişen insülin direnci sonucu diyabet görülebilir. Bunların yanı sıra, oluşan çatlaklar sonucu ciltte rahatsız eden görüntüler oluşabilir, horlama ve apnelere sebep olabilir. Fazla kilo, sosyal yaşamı da olumsuz yönde etkilemektedir.


Öte yandan, aşırı zayıflık da obezite gibi birtakım sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Kemik sağlığı olumsuz yönde etkilenir. Besin yetersizliği sonucu vitamin ve mineral yetersizlikleri yaşanabilir. Bayanlarda adet düzensizlikleri ve doğurganlıkta azalma görülebilir.


Hem obezite, hem de aşırı zayıflık durumunda amaç öncelikle sağlıklı kiloya ulaşmaktır. Mevcut sağlık durumunuza, yaşınıza, cinsiyetinize, metabolizma hızınıza, yaşam tarzınıza, beslenme alışkanlıklarınıza, fiziksel aktivite düzeyinize bağlı olarak hazırlanan sağlıklı beslenme programlarıyla hedef ağırlığa ulaşılır. Sonra önemli bir süreç olan kilo koruma dönemine geçilir.

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014